Sökinsats efter försvunnen valstabo

En 33-årig man från Valsta är försvunnen sedan klockan 11 igår: - Vi har meddelat Missing People som kommer söka med Polisen under dagen, säger en anhörig till märsta.nu

Mannen  är försvunnen sedan klockan 11 på fredagen. En anhörig till honom berättar att han brukar gå ut dagtid men kommer alltid hem till kvällen när det mörknar. Men igår kom han inte hem. Man har också kollat med Polisen att det inte är den personen som är skadad i ett knivdrama i Valsta under natten. Räkna med både sökinsats från luft och marken under lördagen med anledning av försvinnandet.

Under dagen arrangerades en skallgång och vid 17-tiden meddelas att han hittats. Omständigheterna framgår inte mer än att han är återfunnen på något sätt.

Uppdaterad 17.20

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening