Snart kommer de första nyanlända in i praktik på skolor
Kommunen ska efter beslut i Barn- och ungdomsnämnden förra veckan inleda ett samarbete med Arbetsförmedlingen om att hitta praktikplatser för nyanlända.
Nyanlända ska kunna få praktikplatser inom Barn- och ungdomsförvaltningen. Nämnden beslutade förra veckan att kommunen ska inleda samarbete med Arbetsförmedlingen om saken. Enligt ett pressmeddelande från Sigtuna kommun finns det cirka 200 nyanlända i kommunen med uppehållstillstånd i Arbetsförmedlingen register, ca 20 av dessa är intresserade av att arbeta med barn och unga samt har en formell lärarutbildning från hemlandet vilken har validerats och godkänts av arbetsförmedlingen.
Gör en bakgrundskoll För att få arbete inom skolan måste man också göra en bakgrundskontroll på personerna samt intervjua dem innan praktiken på 6-12 veckor kan inledas. Kommunen tror att det finns ett antal personer som skulle kunna äretå som vaktmästare, rastvärdar eller med andra praktiska arbetsuppgifter. – Praktik för nyanlända kommer att skapa mervärden och positiva effekter genom fler vuxna i skolan samt en snabbare integrationsprocess. Att som nyanländ stå vid sidan av samhället under flera år är förödande både för Sverige som för den enskilda individen, kommenterar Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L).
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.