Elever från 26 klasser i kommunen kommer att besöka Sigtuna Litteraturfestival fredag 21:a augusti. Foto: Pressbild/Destination Sigtuna
Skolor medverkar i litteraturfestival
Som en del av Sigtuna Litteraturfestival har 26 klasser i kommunen engagerats i att läsa Katarina Taikons bok om den romska flickan Katitzi för att sedan diskutera kring fördomar och utanförskap och hur det är att vara romsk i Sverige idag.
26 klasser i kommunen startade före påsk med att läsa boken om Katitzi samt två andra böcker. Nu till terminsslutet ska böckerna vara färdiglästa och i början av höstterminen ska man läsa lite till innan det är dags för Sigtuna Litteraturfestival 21:a augusti som eleverna ska delta i. Där kommer de möta Angelica Ström som är Katarina Taikons (författare till Katitzi) dotter samt märstaprofilen Dimitri Keiski och författarna Ralf Novák-Rosengren och Anita Santesson.
Vill uppmuntra läsning En av skolorna som medverkar är S:ta Gertrud. Läraren Mari Eriksson berättar att de yngre i lågstadiet läser högt för varandra medan femmorna läser i grupper. De kollar även upp svåra ord för att se vad de betyder. Efter festivalen kommer skolan att fortsätta på temat utanförskap och fördomar, ett ämne som är viktigt enligt Eriksson. En viktig del av Sigtuna Litteraturfestival är att uppmuntra till läsning i alla åldrar. Det går även en Lilla Litteraturfestival under lördagen 22:a augusti.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.