Steningehöjdens skola skulle stå klar hösten 2014 men försenades på grund av problem med marken. Foto: Sigtuna kommun

Skola klar efter 18-månaders försening

På onsdag inviger kommunen Steningehöjdens skola. Ett bygge som försenats i 18 månader på grund av problem med marken. Nu är också notan klar och landar fem miljoner över budget.

Steningehöjdens skola invigs officiellt på onsdag. Men projektet kunde ha strandat då märsta.nu redan 2014 avslöjade att det fanns problem med marken vilket stoppade bygget i nästan ett års tid. Tanken var att skolan skulle stå klar hösten 2014. Efter att ha enats med entreprenören Andersson & Co om att dela på kostnaderna för de dyrare markarbetena stannade slutsumman för kommunen på 101 miljoner kronor, bara fem över den kostnadskalkyl som gjordes 2012. Markförstärkningsarbetet utgör tre av dessa miljoner.

Barn fick gå i baracker
Projektchefen Magnus Petersson skriver i mail till märsta.nu att det var sättningar i marken som uppstod under bygget. Vad märsta.nu erfar ville Andersson & Co att kommunen skulle stå för kostnaden då de i sitt upphandlingsanbud inte haft med att marken behöver förstärkas. Petersson poängterar att efter att problemen lösts så har samarbetet med Andersson & Co fungerat bra. Steningehöjdens förskola blir en F-6 skola och verksamheten i den nya fastigheten startade redan för en vecka sedan. Under ett och ett halvt år har barn som ska ha gått på Steningehöjdens skola varit hänvisade till baracker utmed Steningehöjdsvägen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening