Foto: Jamshid Jamshidi

Sexualbrottsdömd läkare arbetade på vårdcentral

En läkare som dömts för sexualbrott och fått sin läkarlegitimation återkallad arbetade på en vårdcentral i kommunen.

Läkaren arbetade vid en vårdcentral i kommunen trots att han hade fått sin läkarlegitimation återkallad våren 2018. Anledningen till återkallandet var att han dömts för sexuellt ofredande i samband med en tjänst vid ett sjukhus i Norrland. När den aktuella vårdcentralen fick reda på att läkaren saknade legitimation så blev han uppsagd med omedelbar verkan.

Det uppdagades att läkaren fortfarande var aktiv sedan ett apotek slagit larm till Inspektionen för vård och hälsa om att läkaren fortfarande skrev ut läkemedel. Enligt en anmälare så fortsatte läkaren att arbeta trots att apoteket var i kontakt med den aktuella vårdcentralen om att legitimationen hade återkallats. Vårdcentralens förklaring till att läkaren kunnat arbeta hos dem var att man enligt rutinerna kontrollerar personalens legitimation mot HOSP (Socialstyrelsens register över läkare) en gång om året, då kontrollen gjordes 2018 var legitimation fortfarande giltig och 2019-års koll hade man ännu inte hunnit göra.

Läkaren som är folkbokförd på en ort i mellan-Sverige åtalas för brott mot patientsäkerhetslagen vid Stockholms tingsrätt. Han arbetade i drygt tre månader hos vårdcentralen i Märsta. Den aktuella vårdcentralen är just nu inte föremål för brott enligt förundersökningsmaterialet.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening