Långa köer in mot Stockholm förbi HäggvikFoto: Trafikverket

Seriekrock på E4:an

En seriekrock på E4:an inträffade i höjd med Häggvik vilket påverkar trafiken in mot Stockholm: - Ger er inte ut på E4:an, säger en läsare till märsta.nu

Olyckan inträffade vid 6.40-tiden i höjd med Häggvik. En märsta.nu läsare sitter fast i köerna in mot Stockholm och det rapporteras om mycket långsam trafik eller stillastående. Enligt Trafikverket är det en lastbil och flera bilar som krockat.
– Välj annan väg eller kör inte ut på E4:an alls, varnar läsaren

Vid 8-tiden var det upprensat förbi olycksplatsen men köerna kvarstår och börjar nu vid Stora Wäsby.
– Ge er inte ut i trafiken, det är budskapet, fram för allt är det mycket söder om stan, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Uppdaterad kl. 8.09

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening