Satsningar på Märsta station och E4:an uteblir

Regeringen slopar planerna på att rusta upp Märsta station och pengar till en utredning av fjärde bana för Arlanda: - Detta är både provocerande och helt obegripligt. Socialdemokraterna trovärdighet när det gäller järnvägen och pendeltågstrafiken i Stockholmsregionen är nu körd i botten, uppger trafiklandstingsråd Kristoffer Tamsons (M) för märsta.nu

I det förslag som Trafikverket lämnade i vintras till regeringen över infrastruktursatsningar har det nu beslutats vilka projekt som får pengar. En upprustning av Märsta station får inga medel i den skarpa versionen. Fyrspår mellan länsgränsen i Stockholm upp till Uppsala blir det dock.

Trafiklandstingsrådet: ”Provocerande”
Trafikverket hade i sin nationella plan 737 miljoner kronor för Märsta station. Under måndagen riktade trafiklandstingsråd Kristoffer Tamsons (M) kritik mot regeringens beslut:
– Detta är både provocerande och helt obegripligt. Socialdemokraterna trovärdighet när det gäller järnvägen och pendeltågstrafiken i Stockholmsregionen är nu körd i botten. Detta blir ett hårt slag inte bara mot Märsta, och dess pendeltågsresenärer, utan även för förtroendet för socialdemokraternas förmåga att fullfölja utställda löften och ingångna överenskommelser. Jag utgår ifrån att ansvarig minister snarast förklarar sig, säger Tamsons i ett uttalande.

Besvikelse hos oppositionsrådet
Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) avböjer att kommentera planen för märsta.nu, hans politiske sekreterare hänvisar istället till lokala socialdemokrater. Marie Axelsson (S), oppositionsråd, hade hoppats att medlen för stationen skjutits till nu:
– Det är väldigt viktigt för infrastrukturen i Sigtuna kommun och kommande byggnationer i och omkring Märsta station, skriver hon i ett sms till redaktionen.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening