Ett SAS-flygplan på väg från Arlanda till Ängelholm kolliderade med en fågel i luften och tvingades vända tillbaka. Enligt SAS presschef Irena Busic återvände planet till Arlanda för en inspektion.
Det var under söndagen som planet krockade med en fågel och vände om till Arlanda, rapporterar Afronbladet. Planet hade hunnit ner till Söderköping i Östergötland.
Ingen skada upptäcktes på flygplanet, och det kommer att fortsätta sin resa till Ängelholm så fort det har tankats. Ombord på planet fanns 70 passagerare, inklusive musikern och profilen Samir Badran, som på grund av incidenten tvingades ställa in ett framträdande i Båstad.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.