Polisen har förhört tre personer som misstänkts för attacken mot Pressbyråns personal. Foto: Jamshid Jamshidi

Pressbyråattacken: Misstänkta har förhörts

De tre personer som misstänks för attacken på Pressbyråns personal i Valsta har förhörts av polisen men ingen har häktats enligt uppgift till redaktionen.

Polisen lyckades identifiera de tre gärningsmännen via övervakningskameror i Valsta. Bara efter något dygn hade man namn att gå på. I fredags togs de in för förhör. Vad som där uppgivits är oklart men de misstänkta har inte häktats utan är på fri fot. De ska vara i 18-årsåldern. Även ungdomarnas föräldrar ska vara informerade och följde med till polisstationen under förhöret.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening