Ett område utanför Valsta Centrum är avspärratFoto: Magnus Granhagen
Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Skottlossning i Valsta

Polis kallades till Valsta under dagen med anledning av en skottlossning: -Det har avlossats ett skott mot en person, tack och lov så träffade det inte, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscental.

Polis larmades klockan 13.25 till Valsta sedan maskerade personer setts utanför en restaurang, i samband med det ska man ha hört en smäll.
– Det är en förundersökning gällande grovt vapenbrott inledd, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

En polishelikopter cirkulerar över skogarna i Valsta/Steningeområdet. Ingen är gripen eller har påträffats skadad enligt Polisen.
– Vi har spärrat av för att utreda vad som har hänt och försöker hitta de maskerade personerna som setts, fortsätter Anna Westberg.

Polis har spärrat av vid en restaurang i Valsta, enligt Polisen har en person fått ett slag i ansiktet men i övrigt är inga skadade påträffade. Polis har under en tid även fokuserat insatsen till centrala Märsta där en helikopter hovrat, polis med hundar har även setts i Märsta dal. Pådraget är omfattande i Märsta, ett tiotal patruller deltar i insatsen.

Vid 16-tiden meddelas att rubriceringen ändrats till försök till mord. Det har hållits en del förhör men ingen är gripen i nuläget. Anledningen till att rubriceringen ändrats från grovt vapenbrott är för att skottet avlossades mot en person.

Insatsen är fortfarande pågående men inte lika stor. Målsäganden är identifierad men med anledning av utrednigsläget vill polisen inte uttala sig om eventuella gripanden eller misstänkta gärningsmän.

Uppdaterad kl. 17.16

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening