Ambulanshelikoptern fick föra den skadade till sjukhusFoto: MMS-Bild
Polis utreder mordförsök i Märsta
En person påträffades skadad utomhus i centrala Märsta under måndagen och polis utreder mordförsök då det inte kan uteslutas brott.
Det var vid 12-tiden som ett stort pådrag larmades til centrala Märsta sedan en person påträffats skadad ute vid ett flerbostadshus. Ambulanshelikopter fick även kallas in och den skadade fördes till sjukhus med helikoptern. Polisen skriver på sin hemsida att den skadade inte är talbar. Man ska utreda omständigheterna till hur personen fått sina skador, brott kan inte uteslutas och en förundersökning om försök till mord har inletts. En person har även gripits. Enligt uppgifter till märsta.nu ska den skadade ha fallit från en balkong.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.