Foto: MMS-Bild
En brinnande bil på Norrbacka hade inte med den pågående insatsen att göra

Vapen sågs i bil mot Märsta

Ett stort polispådrag befinner sig i Märsta:- Vi söker efter en bil, säger Carina Skagerlind, presstalesperson vid Polisens ledningscentral.

Helikopter och polis är i Märsta med anledning av att man vill ha tag i en bil. Enligt uppgift till märsta.nu är det uppemot fem polisbilar som åkt in mot Märsta. En helikopter hovrar över centrala Märsta. Samtidigt har ett larm gått om en bil som brinner i Norrbacka, den bilen har dock inget saken att göra utan självantände.

Polisen uppgav strax efter klockan 13 att bakgrunden var att det i samband med färd på E4:an setts vapenliknande föremål i den aktuella bilen. Någon ska ha visat föremålet för en annan person i bilen. Sökningarna efter bilen pågår fortfarande.

Bilen har inte återfunnits och polisen meddelar att sökandet trappas av efter 13.40. Utredningen pågår fortfarande, en anmälan om olaga hot är upprättad.

 

Uppdaterad kl 13.50

Nu har Askerson tagit över som KSO

Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.

kommunfullmäktige

Förslag om foodtruck-hållplats på Hamnplan i Sigtuna

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) föreslår att Hamnplan i Sigtuna ska kunna användas som en plats för foodtrucks. Förslaget kommer efter att kommunen tidigare beslutat att avbryta planerna på en restaurang på platsen.

Ökning av närståendepenning

Notiser Förra året fick över 17 000 personer närståendepenning, vilket är den högsta siffran hittills och en ökning med 8 procent jämfört med året innan. Samtidigt var det totala antalet utbetalda dagar något lägre än tidigare toppnivåer före pandemin.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening