Foto: Insändarbild

Polis söker av tågspår vid Arlanda och Märsta

Polis söker av spåren i Arlanda och har även setts i Märsta sedan en person gått ner genom en av Arlandas tunnlar.

Sedan 15-tiden är tågtrafiken förbi Arlanda stoppad, anledningen är att en person setts gått ner i Arlandas tunnlar via övervakningskameror. Polisen har sökt i tunneln men inte hittat någon. Dock kan trafiken inte komma igång förrän man är helt säkra på att ingen är kvar. Kring 15.30-tiden syntes även polis vid spåren längs Brobyvägen, det är inte osannolikt att även den sökningen är relaterad till Arlanda. Polisen hade inget annat pågående i Märsta.

Vid 15.45 meddelas att trafiken kan släppas på igen förbi Arlanda då man inte hittat någon obehörig på spåren.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening