Foto: MMS-Bild

Olycka vid Rävsta

En trafikolycka mellan två fordon inträffade på väg 263 vid Rävsta klockan 15.10

Två bilar, varav en med hästsläp, krockade på väg 263 vid Rävsta. Framkomligheten är var begränsad förbi olycksplatsen med en del bråte i vägbanan i samband med räddningsinsatsen. Storstockholms räddningcentral meddelar att en person förts till sjukhus med oklara skador. De var vid 16-tiden bärgat och klart.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening