Foto: Insändarbild/Saffe Jamshidi
Foto: Insändarbild/Saffe Jamshidi
Foto: Insändarbild/Saffe Jamshidi
Foto: Magnus Granhagen

Masskrock vid Pinbacken

Fem personbilar var inblandade i en krock väg 263 i höjd med Pinbacken: - En person fick föras till sjukhus, säger Eva Nilsson vid Polisens regionledningscentral.

Larmet kom in vid 7.45 och gällde först tre bilar på väg 263 mot Märsta i höjd med Pinbacken. Ett vittne berättar för märsta.nu att brandkår och ambulans just anlänt och att det är rörigt förbi platsen. En bil ligger i diket i riktning mot Märsta, en annan bil i vägrenen och en tredje tappade hjulet och hamnade nere vid Järnia. Ytterligare en skåpbil var inblandad i olyckan. På bilder som märsta,nu tagit del av ser det ut som att två av bilarna frontalkrockat, ett fordon står även i riktning mot Stockholm med demolerad front, berättar ett vittne. Totalt blir det alltså fem bilar inblandade i olyckan. Polisen ska nu utreda olyckan och bilarna bärgas bort, räkna med att det blir begränsad framkomlighet förbi platsen under förmiddagen.

Uppdaterad kl. 9.01

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening