Brandmän från Märstas styrkor i KolstaFoto: Magnus GranhagenDen utbrända lägenheten i Valsta har täckts igenFoto: Magnus Granhagen
Nytt besök från brandkåren på Baldergatan
På söndagen var Brandkåren Attunda på nytt på Baldergatan där den allvarliga lägenhetsbranden inträffade för två veckor sedan för att prata med de boende.
För cirka två veckor sedan inträffade en lägenhetsbrand som rubriceras som grov mordbrand i en lägenhet på Baldergatan. Brandkåren Attunda besökte fastigheten dagen efter branden för att prata brandsäkerhet med de boende. Igår söndag var man på plats igen, brandmännen gick omkring och ringde på för att prata med boende. Dörr efter dörr ringdes på och de boende uppskattade brandmännens besök. Budskapet från brandmännen är att man i sina bostäder ska ha brandvarnare, brandfilt och brandsläckare. Det är en billig livförsäkring. I samband med branden skadades två personer men inte livshotande.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.