Nybygget på plats i samband med Villa, hem och bostadsrättsmässan i Älvsjö. Camilla Yngfalk i mitten.
Ur märsta.nu HöstExtra

Nybygget firar fem år

Nybygget utanför Arlanda firar fem år denna helg och kommer att inviga ännu ett hus i samband med firandet: - Det är oerhört roligt att när Nybygget fyller fem år få fira detta med att bland annat kunna erbjuda våra kunder ett nytt visningshus, säger Camilla Yngfalk, platschef på Nybygget, i ett pressmeddelande.

märsta.nu HöstExtra kunde ni läsa om Nybygget Arlanda som var på plats på Villa, Hem och Bostadsrättsmässan i Älvsjö i början oktober för att locka fler till sin verksamhet mellan Almungevägen och Arlandaleden. Denna helg firar man fem år och gör det med att presentera ett bygge av ytterligare en husmodell. Det är andra huset på kort tid som invigs då Fiskarhedenvillan nyligen slog upp ett hus på området. Husbyggare från hela landet besöker Nybygget för inspiration och för att träffa leverantörer av hus.

Firar med aktiviteter
Hudikshus öppnar upp sitt tredje hus nästa år och är nöjda med den respons som Nybygget medför. Camilla Yngfalk hälsar att det kommer att finnas erbjudanden, rådgivning, tävlingar samt aktiviteter för barnen under helgen. Hon är glad att Nybygget fortfarande efter fem år växer och har så pass nöjda kunder att de väljer att öppna sitt tredje visningshus.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening