Mannen ska ha gripits här inne på Migrationsverket i ArlandastadFoto: Arkivbild/Daniel Iskander

Nya uppgifter: Mannen greps på Migrationsverket

Mannen som slog och spottade på småbarnsmamman greps på Migrationsverkets förvar rapporterar Aftonbladet: - Han var förvarstagen och greps i förvaret i Märsta, säger mannens försvarare Ekrem Güngör till Aftonbladet.

Under lördagen har det kommit nya uppgifter om hur det gick till när mannen greps. Det ska inte ha skett på Märsta station utan mannen var förvarsintagen på Migrationsverket i Arlandastad. Mannen ska ha skrytit för sina vänner om att det var han på videon som cirkulerade i riksmedia. Mannens advokat Ekrem Güngör bekräftar för Aftonbladet att gripandet i själva verket skedde på Migrationsverket. På fredagen höll han ett kortare samtal med sin klient vars inställning till brottet fortfarande är oklart:
– Jag ska under eftermiddagen träffa honom en stund innan förhöret. Då får han berätta för mig hur han ser på saken och sedan får vi redogöra det för utredarna, säger Ekrem Güngör enligt tidningen.

Återvände från Norge
Mannens ska vara 21 år gammal och tunisiskt medborgare, han är sedan tidigare känd av polisen. Han sökte även asyl i både Norge, Danmark, Grekland och Tyskland innan han kom till Sverige 2013. I väntan på att skickas till Norge där hans asylärende skulle behandlas har han hamnat i bråk flera gånger. Trots att han utvisats flera gånger har han återvänt till Sverige. I torsdags offentliggjordes filmen och personal på Migrationsverket i Arlandastad kände igen mannen. Gripandet ska ha gått lugnt till, varför Polisen först uppgav att det skedde på Märsta station är okänt. Polisen på Södermalm som handlägger ärendet vill inte svara på ytterligare frågor skriver Aftonbladet.
– Det kommer att genomföras en del åtgärder i dag. Det kommer att hållas ett förhör med honom, sedan kommer åklagaren möjligtvis att ta ställning till om han ska begäras häktad eller inte, säger Fredrik Berg vid Åklagarmyndighetens presstjänst, till Aftonbladet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening