Kerstin Erholm ForsmanFoto: Pressbild/Samling för Sigtuna
Ny ordförande i (SfS)
Samling för Sigtuna valde förra veckan en ny ordförande i samband med årsmötet, Kerstin Erholm Forssman tar över ordförandeklubban.
Samling för Sigtuna som är Sveriges äldsta lokala parti går in i sitt 46.e verksamhetsår. I samband med årsmötet valde man en ny ordförande i Kerstin Erholm Forssman. Ny i styrelsen är också Stefan Lindqvist. Pär Engström, Harriet Nadell och Lars Björling omvaldes i samband med mötet. Sedan förra årsmötet är även Johan Welander och Bengt Stapelfeldt kvar i styrelsen. – Vi har en föryngring i styrelsen som känns mycket positiv och nödvändig för att kunna arbeta med alla viktiga frågor i Sigtuna stad, säger Kerstin Erholm Forssman i pressmeddelandet från partiet.
Veteranen Lars Björling säger att han är glad över att Kerstin får ta över som ordförande. Hon har alla förutsättningar för att skapa ett bra arbetsklimat i styrelsen enligt Björling som är flerårig fullmäktigeledamot och partiets frontfigur senaste fyra åren.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.