Den nya lokalenFoto: Svenska Kyrkan Märsta
Bandet klipps av kyrkorådets ordförande Rune Holmberg och kyrhoherde Per-Johan Svärd. Foto: Svenska Kyrkan Märsta/Arkiv

Ny begravningslokal i Husby

Husby-Ärlinghundra kyrka har fått en ny cermonilokal som är till för att användas vid borgerliga begravningar.

Lokalen invigdes i onsdags av kyrkoherden Per-Johan Svärd och kyrkorådets ordförande Rune Holmberg rapporterar Kyrkans tidning. Lokalen kostade fem miljoner att bygga och finansierades av begravningsavgifterna som kommuninvånare betalar via skattesedeln. Även en utbyggnad har gjorts vid kyrkan så att bårhuset får ett helt nytt rum där man kan ta ett värdigt avsked av den avlidne. Den nya lokalen är även fri från religiösa symboler och är tänkt att användas vid borgerliga begravningar. Bara någon timme efter invigningen togs den i bruk enligt Kyrkans tidning.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening