Norwegians Boeing 737 MAX 8Foto: Atle Straume

Norwegianplan fick vända till Arlanda

Norwegians plan av modellen Boeing 737 Max 8 kommer stoppas efter olyckan i Etiopien och ett plan fick vända hem till Arlanda uppger Aftonbladet.

Ett plan från Norwegian fick vända hem till Arlanda halvvägs till destinationen Israel, anledningen var att planet är av samma modell som olycksplanet i Etiopien för några dagar sedan. Flera länder har stoppat planet från luftrummet och med anledning av det följer Norwegian i Sverige efter. Planet landade på Arlanda klockan 17.30 rapporterar Aftonbladet.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening