Möss hade gnagt på mandelmassablock på ett café i kommunenFoto: Daniel Iskander

Möss åt på mandelmassa

Det är semmeltider men ett ett café i kommunen åläggs föreläggande från livsmedelsenheten efter att man upptäckt att möss gnagt på mandelmassablock.

I samband med en inspektion på det aktuella caféet i kommunen så upptäcktes att mus gnagt på mandelmassablock. Det hittades också musspilling under hyllor och på hyllor i torrförrådet samt att rengöringen var bristande av golv och hyllor i torrförråd. En död mus fanns i en fälla och mycket spillning och mustugg.

Fem dagar på sig
Sigtuna kommun ålade caféet med föreläggande, inom fem dagar skulle flera av punkterna ha åtgärdats (30/1), bland annat ska man se till att livsmedel skyddas mot direkt och indirekt kontakt från skadedjur samt att livsmedel som utsatts för angrepp från skadedjur kastas. Rengöringen måste också förbättras i verksamheten och man måste se till att bekämpa mössen effektivt och täppa till de ingångshål som finns. En inspektion på det aktuella caféet hölls 1:a februari.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening