Morgonkollen

Morgonkollen - 15 mars!

Väder: Temperaturen är runt -3 grader på morgonen, men det förväntas stiga till omkring +4 grader under dagen. Vädret blir växlande, med klart väder och något moln vid lunchtid.

Trafik: Normal framkomlighet på vägarna.

Blåljus: Det har inte rapporterats några större blåljus-händelser under natten. Håll dig uppdaterad för eventuella rapporter om trafikolyckor eller andra incidenter som kan uppstå under dagen.

Kollektivtrafik: Kollektivtrafiken rullar utan större störningar för närvarande. Dock kan snöfall under kvällen påverka buss- och tågtrafik, särskilt på de mer utsatta sträckorna. Se till att följa med i realtidsuppdateringar för eventuella förseningar eller inställda turer.

EXTRA

Tre handgranater hittades vid förskola

Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.

Kraftig ökning av mopedbilar i kommunen

Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.

Centerpartiet välkomnar trängselskatt på E4:an

Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening