Lördagsmorgonen i Sigtuna bjuder på enstaka minusgrader och molnigt väder. Inga större händelser har rapporterats från blåljusmyndigheterna under natten. Trafiken flyter på utan större störningar, och kollektivtrafiken rapporteras gå enligt tidtabell utan några större förseningar. För den som ska ut och resa kan det ändå vara bra att hålla koll på aktuella uppdateringar från trafikbolagen.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.
Nyheter Sträckan mellan Ulriksdal och Märsta är en av de mest drabbade tågsträckorna i Sverige när det gäller infrastrukturrelaterade störningar. Under 2024 registrerades 270 fel som ledde till förseningar för både gods- och persontrafik.