Foto: Mattias Nordahl
Foto: Mattias Nordahl

Misstänkt mord vid Arlanda

En person har hittats död i en skog vid Arlanda. Polisen misstänker mord.

En avliden person hittades i ett skogsområde strax sydost om Arlanda och polis utreder mord alternativt dråp eftersom brott inte kan uteslutas. Området är avspärrat. I övrigt är Polisen förtegen kring omständigheterna. Kroppen har ännu inte identifierats uppger Polisen.
– Vi kan inte utesluta mord. Det kan vara svårt att se en naturlig anledning till varför någon ligger avliden i en skog i Sigtuna norr om Stockholm, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening