Ali Wandi (S)Foto: Jamshid Jamshidi/ArkivPernilla Bergqvist (L)Foto: Pressbild
Ministern inspireras av sigtunapolitiker
Valstapolitikern Ali Wandi (S) föreslog tillsammans med Pernilla Bergqvist (L) att nyanlända med lärarutbildning från sitt hemland ska få chansen att erbjudas en praktikplats i skolan i kommunen. Nu har ministern med ansvar för högre utbildning och forskning på Utbildningsdepartementet, Helene Hellmark (S), gått ut med ett liknande förslag i riket.
Lärarbristen i riket ska lösas med att nyanlända ska kunna komma in i skolan och arbeta. Ett antal kommuner har redan infört detta och i Sigtuna har valstapolitikern Ali Wandi (S), vice ordförande i Barn- och ungdomsnämnden, förklarat för märsta.nu hur det ska ske. Ali Wandi skrev också på Helene Hellmarks facebooksida kring ämnet 22:a november.
”Sätt ribban högt” Ali Wandi poängterar dock att man ska vara försiktig med att ge nyanlända plats i skolan utan att först validera deras utbildning från hemlandet ordentligt. Ali Wandi berättar för märsta.nu att förslaget inte bara var hans utan att även nämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L) var med på tåget redan från start. – Det jag gjorde var att sätta ribban högt när det gäller valideringen och bakgrundchecken på dessa ”lärare” och att det ska vara praktikplatser och inte lärartjänster, säger Ali till märsta.nu
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.