Så här såg det ut tidigare år när Lions Club arrangerade MånskensskridskorFoto: Lions Club/Allan Forsling

Månskensskridskor till förmån för cancerforskning

På lördag arrangerar Lions Club i Sigtuna Månskensskridskor där allt överskott från intäkterna går till cancerforskning vid Akademiska.

Efter ett par år med svaga isar är Månskensskridskor i Sigtuna tillbaka. Lions Club slingar upp en runda med hjälp av ca 200 marshaller. Man kan åka gratis om man vill men Allan Forsling vid Lions Club i Sigtuna berättar att det finns en frivillig månskensentré på 20 kr/person eller 50 kr/familj. Allt överskott går till cancerforskningen vid Akademiska. Starten går klockan 17 från samma plats där Vikingarännet gick i söndags, vid minigolfbanan på Strandvägen.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening