Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Man som attackerade småbarnsmamma greps i Märsta

Den man som attackerade en småbarnsmamma för att hon avvärjde ett rånförsök greps under dagen i Märsta: - - Han sitter på Södermalmspolisen. Han är medtagen, hämtad till förhör. Sedan ska det dras för åklagare. Säg att han varit hos oss en kvart, säger förundersökningsledaren Stefan Tellqvist, till Expressen.

Under torsdagen rullade bilder på hur en man som försökte råna en person hindrades av en kvinna med två småbarn. Det slutade med att kvinnan fick motta slag och spottloska från mannen. Efter tips till polisen har nu mannen gripits vid 13-tiden på Märsta station rapporterar Aftonbladet. Mannen är sedan tidigare känd av Polisen då han ska ha attackerat en polisman med kniv. Han är nu misstänkt för försök till grov stöld och misshandel. Händelsen med kvinnan inträffade 5:e januari i Gamla stan.

Enligt kommunpolisen på Södermalm, Anders Åslund, rör det sig om en person som är känd som EU-migrant. Man hat dock inget namn än enligt Expressen. Själva gripandet ska ha gått lugnt till och man kommer hålla förhör samt dokumentera mannen med fotografi. Mannen kommer att behöva anhållas av jouråklagare och häktas inom 48 timmar.
– Nytt förhör kommer ske i helgen och då med en offentlig försvarare närvarande eftersom mannen har begärt detta. Polisen kommer även arbeta med att säkerställa mannens identitet, skriver Polisen i ett pressmeddelande.

Har du bilder? Maila/MMS:a redaktionen.

Uppdaterad 18.42

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening