Den nya närakuter för norrortsbor i Sollentuna öppnar 15:e januari rapporterar Mitt i Stockholm.
Närakuten på Löwenströmska kommer som märsta.nu skrivit att stänga. Istället kommer en ny närakut för invånare i Norrort öppna i Sollentuna 15:e januari rapporterar Mitt i Väsby. – Ja, nu är vi överens med vårdgivaren och vi är väldigt glada att det är klart, säger Christoffer Bernsköld, enhetschef för allmänmedicin och geriatrik på hälso- och sjukvårdsförvaltningen, till tidningen.
Stängningen av Löwet väntas till efter nyår: – Hälso- och sjukvårdsförvaltningen diskuterar med vårdgivarna om exakt datum för flytten från Löwenströmska. Den kommer att ske efter årsskiftet, för att säkerställa patientsäkerheten i samband med förändringen, uppger Bernsköld för tidningen.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.