Foto: Daniel Iskandar
Foto: Daniel Iskandar
Foto: Daniel Iskandar

Misstänkt farligt föremål i fraktterminal

Ett område är avspärrat vid Arlanda Cargo sedan räddningstjänst larmats om misstänkt farligt föremål.

Larmet gäller ett paket med misstänkt bomb i en av fraktterminalerna. En stor insats är mobiliserad och personal på det aktuella företaget har fått lämna terminalen. Man ska ha hittat flera föremål som undersöks av polis och räddningstjänsten. Flygtrafiken påverkas dock inte av insatsen.

Vid 21.30-tiden meddelas att föremålen undersökts och bedömts vara ofarliga. De har skickats till sin mottagare och insatsen avslutades.

Uppdaterad 21.36

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Därför fick kommuninvånare VMA-SMS under lördagen

Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening