Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Lämna inte husdjuret i bilen

Nu när sommaren redan kommit in över kommunen så är det viktigt som husdjursägare att inte lämna djur kvar i bilen.

Hundar är särskilt känsliga för värme då deras sätt att reglera värme är främst genom att flämta och inte svettas som vi människor enligt Väsby Djursjukhus. Hundar, särskilt äldre löper större risk för överhettning och därför är det viktigt att inte lämna dem i en bil, oavsett om det är en kort stund eller om fönstren är neddragna.

Temperaturen i bilen ökar mycket snabbt, vid 18 grader och skugga kan temperaturen i bilen vara närmare 40 grader. Vid 20 och sol nära 85 grader.

Den som observerar en hund i en varm bil bör ringa 112 om det är mycket akut, annars 11414. Vid samråd med polis har man rätt att krossa en ruta för att ta sig in i bilen. Men ta bild och notera klockslag innan. Man ska också ha ett eller flera vittnen med sig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening