Helle Nyman-Ahlqvist (M), Marie Unander-Scharin på Kvinnojouren och Olov Holst (M), oppositionsrådFoto: Insändarbild/Moderaterna
Kvinnojouren fick intäkter från auktion
Före jul arrangerade Moderaterna en auktion där intäkterna skulle gå till Kvinnojouren. Under onsdagen överlämnade opposåionsrådet Olov Holst (M) och fullmäktigeledamoten Helle Nyman-Ahlqvist en check till Kvinnojourens Marie Unander-Scharin.
Olika företag hade bidragit med presentkort till en auktion före jul där intäkterna gick till Kvinnojourens arbete. Enligt ett mail från Moderaterna har bidrag i olika storlekar kommit in men man vill inte gå ut med totalbeloppet av hänsyn till givarna. Kvinnojourens Marie Unander-Scharin tog emot en check från Moderaterna under onsdagen. Ett av inslagen i insamlingen var att PR-projektet #minifixar besökte Moderaterna och hämtade pant från kansliet som de sedan pantade och dubblade beloppet till insamlingen. Kvinnojouren kommer under nästa styrelsemöte att besluta vad man ska göra för pengarna.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.