Foto: Jamshid Jamshidi

Knivrån i Sigtuna

En man med kniv hotade flera ungdomar i Sigtuna och en tonåring rånades på sin elsparkcykel.

Strax före klockan 18 hotade en man i 30-årsåldern flera ungdomar i Sigtuna på Sjudargårdsvägen med kniv. Mannen hotade till sig en elsparkcykel och visade kniven för flera andra förbipasserande. Ingen person skadades fysiskt och efter en stund greps mannen. Polisen utreder händelsen och pratade med vittnen. En anmälan om rån upprättades. Elsparkcykeln lokaliserades också. Mannen ska ha gripits på Munkholmen enligt uppgift till märsta.nu

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening