Nya Tider delades ut förra veckan i samband med att ISIS-lapparna dök upp. Foto: Insändarbild
Kan finnas samband mellan tidningsutdelning och ISIS-lapparna
I samband med att ISIS-lapparna delades ut på Steningehöjden ska andra hushåll i området samt i Steninge ha fått tidningen: - Det är inte omöjligt att man delar ut lapparna i samband med tidningsutdelningen för att upplysa om ett hot, säger Emil Andersson polischef för Sigtuna, Väsby och Sollentuna.
märsta.nu uppmärksammades de senaste dagarna på att tidningen Nya Tider delades ut i Steningehöjden och Steninge. Minst två läsare har hört av sig till redaktionen med denna info. I samband med utredningen av distributör för ISIS-lapparna ska man även väga in att Nya Tider delats ut enligt Emil Andersson, polischef för Sigtuna, Väsby och Sollentuna. – Det är inte omöjligt att det finns ett samband, det ska vi försöka reda ut, berättar han för märsta.nu på tisdagen.
ND-grundare startade tidningen Nya Tiders ansvarige utgivare är Vavra Suk som tidigare bodde i Knivsta och låg bakom partiet Nationaldemokraterna som nu är nedlagt. märsta.nu var i kontakt med tidningen igår men där hade man ingen kännedom om att de haft distribution i Märsta över huvud taget.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.