Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Källa: (S) rädda att förlora KSO-valet

märsta.nu kan avslöja varför Lars Bryntesson inte avgår: - Socialdemokraterna är rädda att förlora valet, säger en källa till märsta.nu

På torsdag skulle det ha hållits fullmäktigemöte för att rösta om ny kommunstyrelseordförande. Men detta ställdes in av Lars Bryntesson då han drog tillbaka sitt entledigande. Istället kommer det extrainsatta sammanträdet att behandla andra valärenden och slutföra budgetfullmäktige. märsta.nu kan avslöja att anledningen till att det inte blir val om KSO är att Socialdemokraterna är rädda för att Ibrahim Khalifa ska förlora en omröstning.
– De är på oss hela tiden om att vi ska rösta på Ibo och frågar vad problemet är. Vi röstade på Ibo men jag förstår inte varför de är ute och jagar oss, Socialdemokraterna kanske har egna interna problem att lösa istället för att jaga andra, säger en fullmäktigeledamot inom majoriteten till märsta.nu

Lönlöst att spekulera
Fullmäktigeledamoten tycker att Socialdemokraterna även går för långt i sitt agerande för att säkerställa röster:
– Om Olov har störst stöd i fullmäktige så är det ju något Socialdemokraterna får arbeta med, dessutom är omröstningen sluten så det är lönlöst i att spekulera kring vem det är som röstat annorlunda än majoritetslinjen, fortsätter källan.

En blank sedel för mycket
Socialdemokraterna har kritiserat oppositionen för att de ville få omröstningen giltigförklarad senast trots att det var för många valsedlar i urnan. Enligt en insändare från SFS, KD och C så rör det sig om en extra blank valsedel fastnade ihop med en i kryssad valseden. I insändaren tillbakavisar även de tre partiföreträdarna att de ska ha varit odemokratiska och stridit mot praxis när de utsåg en kandidat till KSO:
– Val av KSO är ett vanligt val och det står oppositionen fritt att utnyttja sin demokratiska rättighet och nominera en egen kandidat. Detta bekräftas tydligt av jurister både från kommunen och Sveriges Kommuner och Landsting.

Fotnot: Under torsdag morgon låter Marie Axelsson, gruppledare för (S) hälsa följande: -Eftersom jag inte alls känner till det som den anonyma ledamoten skriver så har jag heller ingen kommentar

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening