En kommuninvånare anser att fyrverkerier ska begränsas till vissa platser i kommunen och max under 30 minuter på nyårsafton.
Det har smällts och skjutits fyrverkerier runt om i kommunen under två veckors tid, ungefär sedan fyrverkerierna började säljas. Polisen har upprepade gånger fått åka ut till platser där det har fyrats av men några gärningsmän har inte hittats. – Det är nästan överallt ett problem med detta skjutande under senaste två veckorna, säger Eva Nilsson vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu
Nu vill en kommuninvånare i ett medborgarförslag att kommunen förbjuder fyrverkerier på alla platser förutom vissa som man utser och max under 30 minuters tid.
All privat avfyring kommer därmed att vara helt förbjudet enligt förslaget. Kommuninvånaren menar att förbudet bör införas med hänsyn till flyktingarna i kommunen som flytt från bomber och granater och kan vara traumatiserade, miljöaspekten är en annan anlednings samt alla djur som inte klarar av ljudet av fyrverkerierna, vissa får till och med avlivas menar förslagsskrivaren. Förslaget kom in till kommunen 20:e december och hinner således inte behandlas innan detta nyår utan anmäls till fullmäktige i januari för vidare behandling i den kommunala förvaltningen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.