Sigtunahems VD Göran Langer meddelar att man accepterat Hyresmarknadskommitténs förslag till höjning. Foto: Pressbild/SigtunaHem

Hyresförhandlingarna klara för SigtunaHems hyresgäster

SigtunaHem och Hyresgästföreningen har enats om att acceptera Hyresmarknadskommitténs beslut om en hyreshöjning.

Efter de strandade förhandlingarna har SigtunaHem och Hyresgästföreningen accepterat den höjning som Hyresmarknadskommittén föreslagit på 0,76 procent. Höjningen gäller från 1 februari 2016 och hyrorna för februari, mars och april kommer att debiteras retroaktivt på avin för maj.
– Hyresjusteringen fördelas i år inte med hänsyn till skillnader i bruksvärdet enligt systemet Poängen, utan blir lika för alla lägenheter, skriver Vd Göran Langer i ett pressmeddelande.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening