Olov Holst (M)Foto: Pressbild/Moderaterna

Holst (M) avser bli ny KSO

Idag kommer kommunstyrelsen att hantera entledigande av de flesta nämnder och styrelser i kommunen. Det enda som regnbågskoalitionen ar klart är att Olov Holst avser kandidera till Kommunstyrelsens ordförande.

märsta.nu kunde i fredags rapportera om att regnbågskoalitionen nu avser byta presidier i de flesta nämnder och styrelser. Dock inte Barn- och ungdomsnämnden och Individ- och familjeomsorgsnämnden där Liberalerna och Miljöpartiet sitter som ordförande.

Kaos vid förra KSO-valet
Men först efter kvällens möte kommer namnen på vilka som avses ta över ordförandeklubborna att gå till Kommunfullmäktiges valberedning meddelar oppositionsrådet Olov Holst (M). Olov Holst kommer dock att kandidera till posten som Kommunstyrelsens ordförande eftersom han är ledare för det största partiet i Regnbågskoalitionen. Holst poängterar att det är Kommunfullmäktige som väljer KSO. Vid det senaste valet i samband med att Lars Bryntesson (S) skulle lämna för Ibrahim Khalifa (S) uppstod rabalder, anklagelser om fusk och till slut ett omval där Khalifa sedermera kunde väljas i början av 2016.

Det extra fullmäktigesammanträdet är planerat till 24:e augusti.

Polisen genomför hastighetskontroller under vecka 11

Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening