Polisens helikopter över Märsta.Foto: MMS-bild

Helikopter i insats efter misstänkt skottlossning

Flera misstänkta skott hördes i Valsta strax efter midnatt. Polisen startade en stor insats i området.

Klockan 00.06 natten mot onsdag larmade valstabor om flera skottliknande ljud.
En stor polisinsats drogs igång. En helikopter hovrade fram till 01.30-tiden över Märsta.
”Flera polisresurser arbetar med att samla in information. Ingen skadad person är anträffad och i nuläget har inga spår efter skottlossning påträffats”, skriver polisen.se.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening