Lars Bryntesson (S) har nu fått ett jobb att göraFoto: Jamshid Jamshidi
Här är Bryntessons nya jobb
Lars Bryntesson (S) som slutade som kommunalråd i januari för att återuppta sin tjänst som departementsråd kommer att arbeta med att utreda förutsättningarna för socialt företagande.
Det tog några veckor att reda ut vad Lars Bryntessoon skulle göra som departementsråd och nu har han fått i uppdrag att utreda hur det sociala företagandet ska få en skjuts framåt rapporterar tidningen statskoll.se. I utredningen ska även innovationer bakas in. Målet är at tia fram förslag för hur näringspolitiken kan bidra till att stärka det sociala entreprenörskapet och företagandet. Han är inte helt obekant i området då han 1995 ledde en Regeringskansliets arbete för att formulera en svensk strategi inom området för social ekonomi. Som kommunalråd i Sigtuna arbetade han hårt för att få till insatser på området.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.