Mannen som misstänks ha dödat sin fru för två och en halv vecka sen är fortsatt häktad.
I eftermiddag hölls nya häktningsförhandlingar mot mannen som misstänks för mord på sin fru i Sigtuna 24:e januari. Mannen greps i samband med en polisinsats i Sigtuna och anhölls senare på kvällen. Han häktades för två veckor sedan på sannolika skäl och idag skedde omhäktning där domstolen gick på åklagarens linje. Mannen har tidigare nekat till inblandning i kvinnans dödsfall och advokaten ansåg att det inte fanns skäl att häkta på sannolika skäl som är den högsta misstankegraden. I och med omhäktningen ska åtal väckas eller omhäktning ske om två veckor igen.
Politik På torsdagen besökte social- och idrottsminister Jakob Forssmed (KD) Skånela IF för att ta del av föreningens arbete och diskutera framtida utmaningar.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.