Foto: Daniel Iskander

Eventuell häktning på tisdag

Mannen som sitter anhållen misstänkt för mord på kvinnan i Sigtuna kommer upp till häktningsförhandling eventuellt i morgon: - Vi fattar beslut om häktning på tisdag, säger Mona Johansson, presstalesman vid Norrortspolisen till märsta.nu

Snart 48 timmar har gått sedan kvinnan hittades död i vattnet i höjd med Ropstensgatan i Sigtuna. märsta.nu var som första media på plats och kunde rapportera. Samtidigt greps en man i Sigtuna och han anhölls som skäligen misstänkt vilket är en lägre misstankegrad. Det finns fortfarande omständigheter som tyder på att kvinnan bragts om livet. Eventuellt häktning ska ske senast tisdag förmiddag. Mona Johansson, presstalesman vid Norrortspolisen, säger att man kommer bestämma sig för eventuellt häktning först under tisdag morgon.

Kollektivtrafiken i länet topprankas

Nyheter Stockholm har placerat sig på tredje plats inom kollektivtrafik i den globala rankningen Urban Mobility Readiness Index 2024, som tas fram av Oliver Wyman Forum och University of California.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening