Foto: Insändarbild

Elever provade ridning

Ett 20-tal elever från Arlandagymnasiet som under läsåret fått prova på lite olika sporter var ute på Helgestabodarna i fredags för att rida: - Förmiddag var mycket lyckad och uppskattade av alla elever dom åkte från stallet med ett leende på läpparna, berättar Linnea Lundström på Sigtuna Ridskola för märsta.nu

I samband med Elevernas ridlektion besökte ett 20-tal elever Sigtuna Ridskola. Bakgrunden är att eleverna under läsåret fått prova på ett antal sporter och nu var det dags för att rida. Arlandagymnasiet har ett Ridsportprogram och det var eleverna som går på det programmet som hjälpte till att organisera besöket.
– Väl på anläggningen fick eleverna prova på att rida och gå på en hästig tipspromenad. Förmiddag var mycket lyckad och uppskattade av alla elever dom åkte från stallet med ett leende på läpparna, berättar Linnea Lundström på Sigtuna Ridskola.
sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Nyheter Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Mer än var tionde gymnasieelev fick studiebidraget indraget

Nyheter Färska siffror från Centrala Studiestödsnämnden (CSN) visar att 10,7 procent av gymnasieeleverna i Sigtuna kommun fick sitt studiebidrag indraget under det senaste läsåret. Detta motsvarar 204 elever, en ökning från 198 elever förra läsåret, trots att andelen minskat med 0,4 procentenheter.

Cykelutmaning för Naturklasser på Arlandagymnasiet

Nyheter Eleverna på Arlandagymnasiet tar pedalen till en ny nivå med en spännande cykelutmaning som pågår just nu. Initiativet kommer från deras biologilärare Mathias Alterman, och det har redan väckt stor entusiasm bland eleverna.

Olivia från Rosersberg med på Unga Forskare om ChatGPT i skolan

Nyheter Olivia Karlsson, en gymnasieelev från Rosersberg som studerar på NTI Sollentuna, deltog nyligen i Unga Forskare, Sveriges största vetenskapsmässa och tävling för gymnasieprojekt inom naturvetenskap, teknik och matematik. Tillsammans med en klasskamrat utförde Olivia ett projekt om ChatGPT, en artificiell intelligens för textgenerering.

Trenden: Fler vill bli flygtekniker

Nyheter Unga visar ökat intresse för flygteknikutbildningen, trots tidigare utmaningar under pandemin. Arlandagymnasiet är en av sju gymnasier som erbjuder utbildningen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening