Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Det hände när du sov

Häng med på nattens nyheter varje morgon!

Polis: Ett inbrottsförsök ägde rum på Synsam i Märsta. Enligt polisen ska vittnen ha sett fyra gärningsmän försöka bryta sig in men i samband med att larmet gick så avbröts inbrottet. Polisen har upprättat en anmälan om försök till grov stöld. Ingen person är gripen. Senare under dagen framkom att det blev ett fullbordat inbrott, butiken har länsats på bland annat solglasögon.

Trafik: Inga störningar i skrivande stund men du följer trafikläget minut för minut här.

Kollektivtrafik: Går enligt tidtabell.

Väder: 14 grader nu på morgonen och upp till 22 senare under dagen. Mest klart till halvklart.

Uppdaterad kl. 13.01

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening