Solen hade svårt att tränga igenom molnen i morseFoto: Daniel Iskander
Därför var det mörkt i morse
Solen gick upp ca 7.30 idag men det var mörkt över östra Svealand i någon timme timme till: - Det vi har nu är att molnen är så pass kompakta att solen inte kan lysa igenom. Det kan vara en av anledningarna att det är så mörkt i Stockholm, säger Anna Belking, meteorolog vid SMHI, till Expressen.
Reagerade du också på att det var väldigt mörkt i morse? Du är inte ensam, nu ska fenomenet undersökas av SMHI. Det var nämligen mörkt ca en timme efter att solen gått upp i vår del av landet. Samtidigt rasade kraftig åska över Dalarna, Uppland och Stockholmsområdet under natten rapporterar Expressen. – Jag har förstått att det har varit en grej. Det vi har nu är att molnen är så pass kompakta att solen inte kan lysa igenom. Det kan vara en av anledningarna att det är så mörkt i Stockholm, säger Anna Belking, meteorolog vid SMHI, till tidningen.
Efter att Anna Belking kollat upp vädret konstaterar hon att det varit väldigt varm och fuktig luft över södra Sverige, därför har det äskat i Dalarna, Uppland och Stockholm. Åskan kan vara förklaringen till smällarna som hörts under tidig morgon i länet. Samtal ska ha kommit från Vreta i söder till Tierp i norr om smällar, vissa ska ha varit så kraftiga att fönsterrutor skakat. Väderfenomenet är inte helt ovanligt men många reagerar för att det är i oktober då det normalt är ljust ute. I december då det är nästan mörkt jämt hade det varit en normal morgon.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.