Coronafallen fortsätter ner i kommunen

De senaste siffrorna från FHM gällande smittofall i Sigtuna för vecka 11 visar på 24 fall.

Från och med 1:a april är covid-19 inte längre samhällsfarlig sjukdom då viruset för det mesta bara ger milda symtom. 6 av 10 svenskar över 19 är dessutom vaccinerade vilket enligt FHM innebär att man har ett skydd mot allvarlig sjukdom.
– Eftersom vaccinet är det enskilt viktigaste för att skydda mot covid-19, så är det angeläget att vaccinationstäckningen fortsätter att öka och att den också fördelas jämnare i befolkningen, säger biträdande avdelningschef Sara Byfors.

För vecka 11 var det 24 nya fall i kommunen. Totalt under pandemin har 10 132 personer konstaterats smittade, 123 personer har avlidit. De senaste veckorna har antalet avlidna gått upp från 115 till 123. Covid-19 anses fortfarande vara en pandemin med smittspridning i både Sverige och hela världen. Dock är det många länder som i likhet med Sverige tagit bort restriktionerna.

Kollektivtrafiken i länet topprankas

Nyheter Stockholm har placerat sig på tredje plats inom kollektivtrafik i den globala rankningen Urban Mobility Readiness Index 2024, som tas fram av Oliver Wyman Forum och University of California.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening