Ett plan från TUI står still efter att ha krockat med en cateringbil. Foto: Pressbild/Tui

Cateringbil körde in i flygplan

En cateringbil körde in i ett TUI-plan som skulle till Thailand under tisdagen.

Omkring 340 passagerare skulle åka med TUI till Thailand under måndagen. Men när en cateringbil körde in i planet så blev de strandade. Planet har inte kunnat lyfta rapporterar Aftonbladet.
– Det är en cateringbil, som ska lasta på flygmaten, som har kört in i planet så det har skadats. Det gör att vi inte kan flyga, säger Adam Györki på TUI till Aftonbladet.

Resenärer som inte bor i Stockholmsområdet har fått hotellrum över natten. Planet kommer inte kunna lyfta idag utan målet är att få iväg resenärerna under onsdagen. Ett reservplan från Storbritannien har kallats in och väntas genomföra flighten.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening