Tidigt i morse larmades polis till ett bråk på Stationsgatan: - Ingen ville medverka så vi skjutsade hem en av de inblandade, säger Eva Nilsson vid Polisens regionledningscentral.
Klockan 4.56 i morse larmades polisen till Stationsgatan där det uppstod tjafs mellan två berusade personer. Patrullen konstaterar att de ska ha slagits men att ingen vill upprätta någon anmälan. Polisen särar på kombattanterna genom att köra hem den ene, det fanns ingen behov av sjukvård för de inblandade.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.