Besvärlig halka väntas igen

Idag och på torsdag finns det risk för besvärlig halka igen runt om i de norra kommunerna i länet.

Söndagens trafikkaos kan upprepa sig igen idag och på torsdag då minusgrader och fuktig luft skapar en så kallad ”osynlig halka” på vägbanan. Fram för allt är risken störst kring vattendrag, broar.
– Vattenångan i luften blir till is. Ett tips för att veta hur halt det är på vägarna, är att ju mer och hårdare man måste skrapa rutorna på bilen, desto mer is är det också på vägen, säger SVT Stockholms meteorolog Joel Mellin till TV-kanalen.

På torsdag morgon finns risk för snö och därefter snöblandat regn som sedan övergår i regn, då kan det bli mycket hala vägbanor och ökad risk för olyckor. Till helgen blir det sedan mycket mildare, kring 5-10 grader. Snö på julafton ser det heller inte ut att bli enligt Joel Mellin.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening