Foto: Magnus Granhagen
Olyckan inträffade utanför Djupvik
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Två personer i båtolycka

Två personer plockades upp ur vattnet utanför Rävsta efter en båtolycka.

Räddningstjänst larmades till båtolyckan vid 17.20-tiden på lördagen. Larmet kom sedan en privatperson ute på Sigtunafjärden hittat en båt med motorn igång men utan någon i den. Efter en intensiv insats med Sjö- och flygräddningen kunde två personer hittas i fjärden. Det har plockats upp ur vattnet enligt Sara Jönsson på Sjö- och flygräddningscentralen.
– Vi fick larm om en båt som var igång och att den var tom, två personer har hittats men jag vet inte status på dem. Från vår sida är vi snart klara, vi ska prata ihop oss med räddningstjänsten så att vi har samma syn på vad som har hänt, säger Sara Jönsson.

Ett flertal helikoptrar från sjöräddningen deltog i insatsen. Polis kallades ut men det är nu oklart om en anmälan upprättas. En patrull har begett sig till sjukhuset för eventuellt samtal med de inblandade, uppger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Uppdaterad kl. 19.47

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening